Jak psa naučit vykonávat potřebu venku

2. listopadu 2012 v 13:33 |  Odchod štěňátek do nového domova

Jak naučit psa vykonávat potřebu venku.

Čeho se vyvarovat a na co dát pozor ...

Přinesly jste si domů štěňátko a pravděpodobně vaše první starost bude, aby chodilo čurat a kakat ven :) Važemu prckovi je zhruba okolo sedmi neděl. U psů se dovyvinou svěrače někdy okolo třetího měsíce věku a s tím je třeba počítat a uvědomit si to. Ze začátku (zhruba první měsíc) by bylo dobré, chodit se štěnětem ven každé dvě až tři hodiny, a to i přes noc - jestliže se vám nechce uklízet nepořádek ;). Choďte s pejsekem na místa, kde je nejmenší pravděpodobnost výskytu jiných psů (například na vlastní zahradu, ve městě například do vnitrobloku...) Když jakýkoli pes vykoná potřebu, zanechá na tom místě svou pachovou stopu. Malá štěňata jsou na nejnižší hierarchické příčce a proto si nedovolí tuto pachovou stopu překrýt. A tak se často stává, že jdete ven a nic, přijdete domů a v tu ránu si štěně uleví. Není to tedy proto, že by to nechápalo, ale proto, že tam kam chodíte, chodí dospěli psy a štěně se bojí překrýt jejich pachovou stopu. Za pár měsíců s tímhle už mít problém nebude.

Stanovte štěňátku přesně hodiny, kdy se krmí, kdy odpočívá (k tomu ho nebudete muset ze začátku nijak nutit :D) a kdy se chodí ven. Je dobré dojít s prckem na záchod hned po probuzení, před jídlem a pod jídle, a pak někdy mezi tím, podle toho jaká pravidla si stanovíte. Uvedu příklad, jak by mohl vypadat dení režim nejmenšího štěněte:

Příklad: 7:00 záchod, krmení, záchod, odpočinek, 10:00 krmení, záchod, odpočinek (hra, mazlení, spaní), 13:00 krmení, procházka 20 - 30min, odpočinek, 16:00 krmení, záchod, odpočinek, 19:00 krmení, záchod, odpočinek, 21:00 záchod, 00:00 záchod, 3:00 záchod, 7:00 záchod, krmení, záchod, odpočinek ....

Popravdě musím říct, že nevím jak je to režimem malých plemen (yorkshirů a podobně). Pamatujte, že tohle je jenom příklad. Každý psík je jiný a každému štěněti budete muset režim přizpůsobit. Když jsem já získávala informace, byl pro veliký problém je vstřebat, a téměř ke všemu jsem potřebovala názorný příklad :)

Jestliže pracujete, bylo by vhodné vzít si nejméně 14 dnů dovolené. Je to z toho důvodu, abyste se mohly svému novému přírůstku naplno věnovat. Váš psík se bude muset naučit chodit na záchod ven, ale také se bude muset naučit samotě ...
Štěně se vám doma vykaká jednou, možná dvakrát, a okamžitě samo pochopí, že se kaká venku - vydrží to mnohem déle, než zadržovat moč, takže s tím ve většině případů nebývá problém. Jestliže chodíte do školy, do práce, nebo nemůžete (nebo nechcete) v noci vstávat, smiřte se s tím, že po dobu pár měsíců nějákou tu loužičku doma najdete ....

V případě, že budete dodržovat výše popsané, váš psík se velmi rychle naučí konat potřebu venku a také se sám naučí, že když potřebuje, "řekne si". Čím méně toto budete dodržovat, tím déle bude trvat, než se to naučí. I v případě, že se novému režimu přizpůsobíte, počítejte prostě s tím, že do třech měsíců, se loužičky objevovat budou (souvisí to práve s nedovyvinutými svěrači). Poté by se měly objevovat méně a méně. Ovšem jestliže se na to "vykašlete", bude to trvat mnoho měsíců, než se to pejsek naučí, ale naučí se to. Věřte, že i kdyby jste pejska neučily konat potřebu venku, ve většině případů se to do 6 měsíců naučí uplně sám, bez vašeho přičinění. Je to proto, že domov, je jeho nejužší teritorum a tam se prostě potřeba nevykonává :)

Je dobré, stanovit pejskovi určitý režim, určité hodiny, kdy se chodí ven, v zásadě ale hlavně zpočátku sledujte chování svého psa. Jestliže je pejsek neklidný, kňučí a v ideálním případě se motá okolo vstupních dvěří, dojděte s ním i mimo určenou hodinu. Pes není robot a někdy se mu prostě bude "chtít" mimo stanovený čas, je to normální :)Praxe

Jestliže se váš pejsek vyčůrá, když jste zrovna u toho, okřikněte ho hlasitým a hlubokým FUJ, hned ho popadněte a vyneste ven a tam strášně pochvalte (i když už nečůrá). To samé když kaká. Nezlobte se na něj zbytečně, malému prckovi jedno okřiknutí jako trest uplně stačí. Pamatujte na to, jak se cítíte, psi jsou empatičtí - vycítí z vás zlobu, vstek, nervozitu, stejně tak jako klid a sebejistotu. Buďte v klidu a nestresujte se tím, váš pejsem bude také v klidu :) O to rychleji se to naučí.

Jestli nějáké to nadělení objevíte a nebyli jste u toho, skousněte zuby a PŘEHLÍDNĚTE TO. V momentě, kdy u toho pejsek NEBUDE a neuvidí vás, to prostě ukliďte :) Nemá cenu máchat mu v tom čumák, je to nedůstojné a pro psa nepochopitelné. Já jsem NIKDY nemáchala Nessce čumák v moči, nebo výkalech, a naučila se to! Hlavně se nestresujte a vůbec se nenechte vykolejit příběhy svých známých o tom, jak to jejich Rexík pochopil hned napoprvý (pravděpodobně to ani nebude pravda). Každý pes je jiný, jinak rychle se učí a jinak rychle se vyvíjí.

Pokaždé, kdy se vašemu psíku podaří vykonat potřebu venku stráááááášně moc ho pochvalte a nebojte se ze sebe udělat na ulici blbce, klidně na pejska šišlejte, usmívejte se, jen aby pochopil, že ho chválíte :) Noste s sebou pamlsky a odměňujte klidně obojím způsobem.

Je také dobré zvyknout pejska chodit na jedno místo třeba na trávu před domem. Hlavně ale brzo pochopí proč tam chodíte a co se od něj očekává.

Pamatujte si, že je důležitá důslednost, stanovený režim a hlavně sledování chování vašeho štěňátka :) Jestliže se chcete naučit svému psu rozumět, neustále ho pozorujte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama