Veterinární kontroly

2. listopadu 2012 v 13:54
Veterinární ošetření štěňat :
Tak z pohledu majitele i lékaře, když si vezmeme štěňátko, nebo než si ho vezmeme, měli bysme se ujistit, že bylo u chovatele již řádně odčerveno. Odčervování štěňátek začínáme od 2. týdne, každé 2 týdny, to znamená, ve 2., 4., 6. a 8. týdnu, to znamená, minimálně 3 odčervení, někdy i 4 to štěně při odevzdávání novým majitelům by mělo mít. Hlavně u mláďat odchovaných venku.
My jsme měli štěňátka doma a odčervovali jsme ve 3 týdnu a v 6 týdnu.

Nejvhodnější pro odčervení štěňat a současně jejich matky, je speciální pasta, která vlastně odčervuje štěňata od oblých červů, pardon, to znamená škrkavek. Škrkavky se na štěňátko přenáší transplacetárně, to znamená z matky na plod ještě v období březosti a při sání mléka. Pokud bysme štěňatům dali tabletu při tom prvním odčervení, tak ona ty škrkavky uvnitř těla zabije a škrkavky, které zemřou uvnitř těla, vypustí toxiny. Pro malé štěně ty toxiny mohou být velmi nebezpečné. Proto ta pasta, ta pasta způsobí, že to štěně vlastně vyloučí živé škrkavky
Tak první věc, která by měla svědčit pro to, že ten chov je v pořádku. Když do toho chovu přijdeme, je tam všude čisto, jsou odklizené výkaly, ta zvířata jsou v dobré výživné kondici, ten vrh by měl být vyrovnaný. Chovatel by vám měl poskytnout očkovací průkaz, ve kterém už je zanesen vlastně zápis o tom odčervení.
Očkování u štěňátek začínáme mezi 6. a 8. týdnem. Většinou ta první vakcína obsahuje 2 choroby, psinku a parvovirozu, následně se každé 3 týdny provádí revakcinace a to vakcinační schéma se rozšiřuje o další infekční choroby. Tam patří hepatitida, parainfluenza, leptospiróza a na závěr se očkuje vzteklina.
No, co se týče výživy, tak štěňata vlastně první 4, 6 týdnů sají mléko, od toho 4., 6. týdne se postupně přechází na pevnou stravu, to znamená, většina chovatelů volí kvalitní granule. Ráda bych zmínila to, že vlastně v období růstu toho štěněte by i majitel, který například má hlouběji do peněženky, měl volit co nejkvalitnější krmení, protože ta výživa v tom prvním roce života, u velkých plemen v prvních 2 letech života je nejdůležitější. To krmení by mělo být vysoce chutné, dobře stravitelné a s optimálním vlastně obsahem bílkovin, měl by tam být vyvážený poměr vápníku a fosforu. To zejména teda teďko mluvím k chovatelům velkých plemen, kteří mají tendenci překrmovat vlastně vápníkem nebo jim dávat doplněk vápníkový. Což pokud krmí kvalitním krmivem, není nutné.

Většina z nás má v paměti pravidelné prohlídky, které jsme jako děti museli absolvovat u lékaře. Jak je to ale s našimi psími miláčky? Jsou doporučené nebo dokonce povinné kontroly u psů? Není tomu tak. V dnešní době je na každém majiteli zvlášť, aby posoudil, zda jeho pes potřebuje lékaře. Pokud začneme od plenek a předpokládáme, že štěňátko, které jsme si přivezli domů, je naprosto zdravé, záleží na chovateli (člověk, od kterého jsme štěně koupili), kdy bude nutné jít s prckem poprvé na veterinu. Od něj byste totiž měli dostat takzvaný očkovací plán.

Jak je to s očkováním?

Poprvé by mělo být štěně očkované mezi šestým a osmým týdnem a zajistit by ho měl ještě sám chovatel. To je totiž doba, kdy v těle štěněte klesají protilátky získané z mateřského mléka. Následné přeočkování se provádí za tři až čtyři týdny a další, v tomto raném věku poslední, opět za tři až čtyři týdny. Přesná data návštěv vám sdělí váš veterinární lékař. V České republice je ze zákona povinné pouze očkování proti vzteklině, přesto je samozřejmostí, že se štěňata očkují i proti dalším chorobám. Protilátka proti vzteklině by se měla psovi podávat od tří měsíců věku výš. V České republice je schváleno několik těchto očkovacích látek - buď musíte psa přeočkovávat jednou ročně, nebo jednou za dva roky, nebo jednou za tři roky - záleží to na typu vakcíny.
Někdy se po očkování mohou vyskytnout, stejně jako u lidí, nežádoucí účinky. Každý lékař by vám měl vysvětlit, jaké příznaky jsou ještě v mezích normy a s jakými už byste měli startovat auto a jet na nebližší pohotovost. V těchto případech je na veterináři, aby zvážil další postup a případnou výměnu vakcíny.

Každý pes, jiná ves

Jestliže vaše štěňátko přežije první rok života bez úrazů, spolknutých předmětů a různých viróz, vaše frekvence návštěv ve veterinární ordinaci záleží také na tom, jaké máte plemeno. Pokud si pořídíte štěně s průkazem původu a máte v úmyslu s ním navštívit nějakou tu výstavu, popřípadě ho i uchovnit, zjistěte si, jaká vyšetření musí absolvovat. Relevantní informace zjistíte na stránkách chovatelských klubů, které zastřešují konkrétní plemena. Kontakty na kluby každý najde na internetových adresách Českomoravské kynologické unie nebo Českého kynologického svazu.

Nemocný pes může ztrácet zájem o vše kolem sebe.
Stejně jako rodiče dětí, i majitelé psů jsou různí. Někteří jsou úzkostliví a běží na veterinu kvůli každé drobnosti. Pak je tu ten druhý pól - a to jsou ti, kteří svému psovi neposkytnou odbornou péči ani v případě, že ji potřebuje. Pokud zvolíte zlatou střední cestu, bude se žít vám i vašemu psovi jednodušeji. Kdy je tedy ten pravý čas navštívit veterinárního lékaře? Nebudeme se zde rozepisovat o jasných indikacích, kterými jsou například různé úrazy, otravy a podobné akutní záležitosti. Vy jste majitel psa, a tudíž ho znáte ze všech nejlépe. Už pouhým pozorováním dokážete vycítit změnu v jeho chování a věřte, že choroba ovlivní psa i na duchu. Pokud je pes apatický nebo sledujete náhlou změnu v jeho povaze, je lepší navštívit s ním lékaře. Dalším jasným indikátorem je nechutenství, zažívací problémy v podobě průjmu nebo naopak zácpy. V jarních a podzimních obdobích se totiž městské parky hemží bakteriemi a viry, které vyvolávají průjmová infekční onemocnění.

Jasná identifikace

Další povinnost, kvůli které budete muset na veterinární kliniku, na vás čeká v podobě zajištění identifikace zvířete. Je to regionální záležitost, takže si musíte na své obci zjistit, zda je nutné mít psa označeného čipem nebo stačí tetování. Určitě ale každému majiteli doporučujeme co nejlepší označení. Pokud pes nemá tetování nebo obojek s aktuálním telefonem, je majitele velice těžké dohledat a hrozí mu, že o svého čtyřnohého přítele přijde. K lékaři se budete muset vydat také v případě, že chcete s pejskem vycestovat do zahraniční. Každý stát má své konkrétní legislativní podmínky pro vstup psa do země. Některé státy požadují speciální vyšetření v delší časové lhůtě, než překročíte jejich hranici. Proto je lepší zjistit si všechny požadavky. Ty najdete na webových stránkách Státní veterinární správy.
Veterinární medicína zažívá v posledních letech obrovský rozvoj. K dispozici jsou diagnostické přístroje stejně kvalitní, jako ty, které se používají v humánní medicíně. Veterinární lékaři mají také své specializace - dnes jsou z nich oftalmologové, kardiochirurgové či neurologové. Je to odpověď na potřeby trhu. Psů je v českých domácnostech mnoho a majitelé si jich cení stejně, jako ostatních členů rodiny. Proto jim chtějí poskytnout kvalitní a odbornou léčbu. Na konec vám můžeme jen popřát, abyste ve veterinární ordinaci nebyli stálými návštěvníky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama